Anatomie kolene

Kolenní kloub je tvořen spojením tří kostí: dolním koncem stehenní kosti, horním koncem holenní kosti a čéškou. Styčné plochy těchto kostí jsou pokryté chrupavkami. Ty jsou dokonale hladké a elastické a umožňují pohyb kostí proti sobě.

GRAPHICS TEMPLATE 2006

Anatomie kolene

Důležitou součástí kolene jsou menisky. Menisky jsou na průřezu trojhranné chrupavčité ploténky, jejichž vnější okraj je nejsilnější a přirostlý ke kloubnímu pouzdru. Vnitřní okraj je volný a tenký a ostrý a směřuje do kloubní dutiny. Na obrysu jsou okrouhlé.

Celý kloub je uzavřen kloubním pouzdrem. Stabilita kolena je ve všech směrech pohybu a ve všech rovinách držena staticky kolenními vazy a dynamicky svalovou manžetou.

Kolenní vazy vymezují krajní rozsah pohybu. Na vnitřní a zevní straně jsou to vnitřní a zevní postranní vaz. Jsou uloženy v kloubním pouzdru a k jejich poranění je potřeba hrubého násilí, nárazu do kolene zboku. Mají schopnost vlastního hojení, operační léčbu vyžadují pouze úplná utrhnutí těchto vazů.

Uvnitř kolene je pak přední a zadní zkřížený vaz. Působí proti předozadnímu pohybu. Pro stabilitu jsou velmi důležité. Přední zkřížený vaz bývá nejčastěji poraněn. Naopak zadní zkřížený vaz je ve své funkci podpořen silným a pevným zadním kloubním pouzdrem a jeho poranění je spíše raritní. Oba zkřížené vazy jsou napnuty uvnitř kloubu a nemají žádný hojivý potenciál. Poranění i léčbu předního zkříženého vazu lze přirovnat k prasknutí struny. Pokud praskne, již nikdy jej nelze napnout na původní místo, proto je třeba provést jeho náhradu plastikou.

Jak vzniká poškození LCA

Jeden z nejběžnějších způsobů poranění LCA je přímý náraz do kolene, např. u kontaktních sportů (fotbal…) nebo u sportů s vyšší kinetickou energií (pád na lyžích…). Při těchto úrazech dochází k abnormální poloze a rotaci kolenního kloubu. Tím se poraní jeden (nejčastěji LCA), ale i více vazů kloubu. Velmi často dochází k poranění vazů bez kontaktu kolene s jiným předmětem, tzv. podvrtnutím (pákové síly…). Tyto bezkontaktní úrazy vznikají po nekoordinovaném dopadu nebo doskoku nebo při náhlé změně směru – nejčastěji při basketbalu, fotbalu a volejbalu…

Příznaky poškození zkříženého vazu

Při poranění předního zkříženého vazu má pacient pocit „vyskočení kolene“, často s pocitem prasknutí v kloubu. Úraz je provázený bolestí a omezením hybnosti. Po několika hodinách koleno většinou oteče (krevní výron) a chůze bývá bolavá. Bolest a otok většinou vrcholí druhý den od úrazu, poté se začíná mírnit.

Dynamickou složku kolene tvoří svaly, které tvoří manžetu po celém obvodu kolene.

Copyright © All Rights Reserved · Green Hope Theme by Sivan & schiy · Proudly powered by WordPress

„Rozdávat rady je zbytečné. Moudrý si poradí sám a hlupák stejně neposlechne.“ Mark Twain